Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Lityum iyon batarya ve enerji yönetim platformu: Togi Teknoloji

• Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
10 yılı aşkın bir süredir batarya yönetim sistemlerinde tecrübeye sahip Tolga Baykal ve ortağı Kaan Sarıca lityum iyon bataryalı uygulamalara yönelik akıllı, dijital enerji yönetim ve enerji depolama çözümleri tasarladı. Batarya ve enerji yönetim platformuyla dikkat çektiler. 2015'in Eylül ayında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Tekno Girişim sermayesi desteğini alarak Togi Teknoloji'yi kurdular.

Togi Teknoloji, lityum bataryaları beyni olarak adlandırılan batarya yönetim sistemlerini kendi bünyesinde tasarlıyor ve üretiyor. Bunların arasında gömülü yazılımlarını, stratejik öneme sahip algoritmaları, donanımları yer alıyor. Akıllı batarya sistemleri oluşturuyor. Bunların yanında kendi lityum batarya paketleri de geliştiriyor. Endüstriyel lityum batarya paketleri için patent alma aşamasında olduğu lityum modülünü geliştirdi. Tamamen plastik ve yüksek enerji kapasiteli lityum batarya modüller ile güvenli ve esnek batarya paketleri imal edebiliyor. Özellikle daha katma değerli gördüğü mobilite ve enerji depolama alanlarında çalışmaları yoğunlaştırıyor.

Togi Teknoloji, sadece ürünü satmıyor, yazılım ve özellik güncellemeleriyle ilgili sahadaki sorunları uzaktan çözüyor. Tamamen bulut tabanlı bir batarya yönetim platformunu da sunmayı planlayan şirket, ürünlerinin katma değerini ve müşteri faydasını üst seviyeye çıkartmayı hedefliyor.

Şirket, bugüne kadar 3 bin adetin üzerinde BMS ve çevre ürünlerinin üretimine ve kullanımına destek verdi. 100'den fazla müşteriye ürün satışı, danışmanlık ve özelleştirme konularında destek oldu ve olmaya da devam ediyor. Togi Teknoloji, şu ana kadar 4 adet batarya yönetim sistemi, 10 adet çeşitli çevre kontrol birimi, 1 lityum batarya modülü, 1 PC yazılımını (LiMon) kendi bünyesinde tasarladı ve piyasaya sundu. Hali hazırda 1000V'a kadar sistemi kontrol edebilecek iki yeni BMS donanımı üzerinde çalışıyor.

Batarya sanallaştırma teknolojisi...​

Baykal başka çalışmalar da yaptıklarını söyleyerek projeleri hakkında şunları söylüyor: "Bugüne kadar edindiğimiz tüm bilgi birikimini yeni nesil projelerde kullanmak üzere farklı çalışmalara da başladık. Yıllardır edindiğimiz saha ve uygulama tecrübemizi, lityum batarya kullanan hafif elektrikli araçlar için daha etkili kılacak bir fikir geliştirdik. Fikrimizin adı "Cloud Batteries for Future Mobility". Değiştirilebilir, tak-çıkar, bağlantılı bir batarya ekosistemi çözümü ortaya çıkaracağız. Bir nevi batarya sanallaştırma teknolojisi de diyebiliriz. Birçok hafif elektrikli araca uygun olarak geliştireceğimiz ve değiştirilebilir batarya teknolojisini kullanacağımız bu sistemle, bataryaları satmak yerine kiralayacağız. Bataryalar için yüksek ücretler ödemek istemeyen kullanıcılar ve üreticiler, bizim batarya ağımıza üye olarak kullandıkları kadar enerji ücreti ödeyecekler.Daha uzun zamanlı kullanmak isteyenler ise batarya kiralama yoluna gidebilecekler.

Bağlantılı ve akıllı batarya yönetim sistemimiz üzerinden tüm kullanım verilerine erişerek, bataryaların tüm yaşam döngüsünü kontrol altında tutacağız. Bu sayede hem enerji verimliliğini ve batarya güvenliğini sağlayacağız hem de kullanıcıların şarj-menzil problemine köklü bir fayda getireceğiz. Bu fikrimizle, global sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden enerji verimliliğinin artırılması, kentsel hava kirliliğinin düşürülmesi ve CO2 emisyonlarının azaltılması konularına olumlu yönde etki etmeyi hedefliyoruz. Lityum bataryaların daha etkin ve verimli kullanılmasını görev edinmiş durumdayız."

Şu anda şirketin gelirinin tamamı B2B ürün satışlarından, danışmanlık ve özelleştirme hizmetlerinden oluşuyor. Bu yıl sonuna kadar üyelik modelli lityum batarya paketi kullanımını da müşterilerine sunacak. Togi Teknoloji şu anda Vehbi Koç Vakfı ve Türkiye İş Bankası iş birliğiyle düzenlenen Etki Girişimciliği Programı'na (EGP) seçilen 6 teknoloji tabanlı girişimden biri.

Kaynak : Webrazzi

Reklam

AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.