Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi KPMG Türkiye Startup Yatırımları 2024 İlk Çeyrek Raporu'ndan öne çıkanlar

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
KPMG Türkiye ve 212’nin Türkiye Startup Yatırımları Raporu'ndan öne çıkanları sizlerle paylaşmıştık. KPMG Türkiye M&A ve 212 ekipleri tarafından hazırlanan ve 2024'ün ilk çeyreğini ele alan Türkiye Startup Yatırımları raporu açıklandı. Rapora göre küresel startup yatırımları, 2024 yılının 1. çeyreğinde 75,9 milyar dolara geriledi. Küresel azalış trendine benzer şekilde, Türkiye startup ekosistemi de 2024 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın 4. çeyreğine kıyasla hem işlem sayısı hem de işlem hacminde düşüş yaşadı. Sektörde toplam 54 işlem gerçekleşti. Bu işlemlerin hacmi ise 43 milyon dolar oldu.

Rapora göre küresel startup yatırımlarının her biri 1 milyar doların üzerinde işlem değerine sahip dört işlemin gerçekleşmesine rağmen toplam hacim dikkate alındığında 2024'ün ilk çeyreğinde azaldığını söylemek mümkün. Küresel girişim sermayesi (VC) yatırımları işlem adedi bazında da özellikle D Serisi ve sonraki turlarda olmak üzere, bir önceki çeyreğe kıyasla azaldı. Tıpkı küresel işlemlerde gördüğümüz üzere Türkiye startup ekosisteminde de 2023 yılının 4. çeyreğine kıyasla hem işlem adedinde hem de işlem hacminde düşüş kaydedildi.

Küresel olarak 2024 yılının ilk çeyreğinde startup yatırımları bir önceki çeyreğe kıyasla 7 bin 520 işlem adedi ile 75,9 milyar dolara geriledi. Küresel girişim sermayesi yatırımcıları, enflasyon artışı ve devam eden küresel ekonomik belirsizlikler nedeniyle temkinli bir yaklaşım sergiliyor.

Türkiye startup ekosistemine baktığımızda, satın almalar dâhil edilmediğinde 2024 yılının ilk çeyreğinde işlem hacminin 27,7 milyon dolara düştüğünü görüyoruz. Bu metriğin 2023'ün ilk çeyreğine kıyasla gerilediğini söyleyebiliriz. Startup satın almaları dâhil edildiğinde ise 2024 yılının ilk çeyreğinde 54 işlem adedi ile toplam işlem hacmi 43,1 milyon dolara geriledi.

Tohum yatırımları toplam işlem hacminin yüzde 60’ına denk geliyor​Tohum aşaması yatırımları toplam işlem hacminde yüzde 60 ile en büyük payı oluşturuyor. Bununla beraber, startup satın almaları toplamda yüzde 36'lık bir paya sahip oldu. Tohum aşaması yatırımları, toplam 44 işlem adedi ile en yüksek işlem sayısına sahip oldu. Startup satın almaları 8 işlemle tohum aşaması yatırımlarını takip etti.

Buna ek olarak 2023'ün 4. çeyreğine benzer şekilde geç aşama yatırımı gerçekleşmedi. Erken aşama yatırımlarının sayısının 1’e düşmesi dikkat çekti. Ayrıca ilk 10 işlem, toplam işlem hacminin yüzde 80'ini temsil etti. Söz konusu 10 işlemin 8'i tohum aşaması yatırımlarından oluştu. Yerli yatırımcıların, yabancı yatırımcılara kıyasla hem işlem hacmi hem de işlem adedi bakımından lider konumda yer aldığını belirtelim. İşlem adedi açısından, yerli yatırımcılar toplam 54 işlemin yüzde 91'ini temsil etti, yabancı yatırımcılar ise 2 işlem ile yüzde 9'luk bir paya sahip oldu.


Öne çıkan dikeyler: Fintech ve yapay zeka​Toplam 7 işlem adediyle fintech en fazla işlem yapılan dikey oldu. Fintech'i 6'şar işlemle oyun, pazaryeri ve SaaS dikeyleri takip etti. Toplam işlem hacmi açısından, yapay zekâ 15,4 milyon dolarla en yüksek yatırımı çekerken onu 4,9 milyon dolarla pazaryeri ve 3,6 milyon dolarla SaaS dikeyleri izledi.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.