Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Kripto Kongre Üyeleri SEC Başkanı Gensler’a Kripto Mektubu Gönderdiler

  • Konbuyu başlatan Aylin Canel
  • Başlangıç tarihi
DİKKAT ! Kripto para piyasası kontrol veya tahmin edilebilir değildir. Anlık değişimler ile kazanç elde edebileceğiniz gibi, ciddi mali zararlar ile karşılaşabilirsiniz. Aşağıdaki içerik konuyu başlatanın sorumluluğunda ve bilgilendirme amaçlıdır. Ticari tavsiye değildir.!
A

Aylin Canel

Misafir
Kongre Üyeleri SEC Başkanı Gensler-a Kripto Mektubu Gönderdiler

ABD Kongresi’nin iki Cumhuriyetçi üyesi, SEC başkanı Gary Gensler’a, kurumunun borsalar ve aracı kurumlarla ilgili değişiklik yapılmasını öngören teklifine itiraz eden bir mektup gönderdiler. Üyeler bu mektupta değişiklik teklifinin, “SEC’in yasal yetkisini aşan bir adım” olabileceğini belirttiler.

Uzun süredir kripto para piyasalarını en iyi şekilde regüle edebilecek kurumun başkanlığını yaptığı ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) olabileceği iddiasında bulunan Gary Gensler’a, ABD Kongresi’nin iki Cumhuriyetçi üyesi tarafından bir mektup gönderildi.

SEC, Şubat ayında 1934 Borsa Yasası’ndaki “borsa” tanımının değiştirilmesi konusunda bir değişiklik teklifi sunmuş; ardından ise SEC ikinci bir teklifte de bu kez aracı kurum tanımıyla ilgili değişiklik istemişti. İşte Kongre üyesi ve Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi üyesi Patrick McHenry ve Komite’nin bir alt komite üyesi olan Bill Huizenga, SEC’nin talep ettiiği değişikliklerin, dijital varlık ekosistemindeki gelişmeyi durduracağını ifade ettiler.

“İnovasyonu Baltalayacak”


McHenry ve Huizenga, önerilen değişikliklerde terimlerin tanımlarının açıkça yapılmadığını belirterek şu ifadeleri kullandılar:

“Önerilen kuralların, içinde merkeziyetsiz finansın da olduğu dijital varlık ekosistemini yönetmek ve regüle etmek için SEC’nin şu anki yetki alanını aştığı konusunda endişeliyiz. Ayrıca yapılacak değişikliklerin, bu ekosistemdeki inovasyonu da baltalayacağını düşünüyoruz. SEC’nin her iki teklifteki analizi, bu tür önerilen değişiklikleri haklı çıkarmak için yetersizdir.”

“Gensler Kanunları Yeniden Yazmak İstiyor”


Kongre üyesi Bill Huizenga, Twitter hesabından da takipçilerini mektup hakkında bilgilendirdi. Attığı tweet’te bir kez daha Gary Gensler’a tepki göstererek “Gensler, dijital varlık piyasası katılımcılarını kontrol altına almak ve buradaki yetki alanını genişletmek için kanunları yeniden yazmaya çalışıyor. Bu tür hızlı ve kontrolsüzce hazırlanan bir kanun, SEC’nin otoritesini artırmanın yanında, Kongre’yi de etkisiz kılacaktır.” dedi.

SEC ve CFTC Arasındaki Mücadele


Bilindiği gibi ABD’de hala kripto paraları hangi kurumun, hangi seviyede regüle etmesi gerektiği tartışmaları yapılıyo. Bu konuda ise herhangi bir ilerleme kaydedilmedi.
SEC gibi, Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) da bu alanı kontrol etmek istediğini açıkça belirtmekte. CFTC başkanı Rostin Behnam, Şubat ayında Senato Tarım Komitesi karşısında yaptığı bir konuşmada bu alanı kontrol etmek için daha fazla yetki talebinde bulunmuştu.

Mart ayında da, Senatörler Kirsten Gillibrand ve Cynthia Lummis, kripto para regülasyon ve denetimlerinin bir bölümünü Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonuna devreden bir yasa önerisi getirmişlerdi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!Kongre Üyeleri SEC Başkanı Gensler’a Kripto Mektubu Gönderdiler yazısı ilk önce Türkiye'nin Kripto Blogu | En Güncel Kripto Para Haberleri üzerinde ortaya çıktı.

Kaynak : Kripto Blogu
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.