Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

İspanya'dan kripto para tanıtımı yapan Influencer'lara yasal düzenleme

T

Tuğçe İçözü

Misafir
Özellikle boğa sezonunda Twitter'da yapacağınız küçük bir gezintiyle "hangi coini almalıyım?" sorusuna sıkça rastlayabilirsiniz. Bununla beraber pek çok kişinin kripto paralar konusunda tavsiye verdiğini görmekteyiz. Bu konuda işin profesyonellerinin yanı sıra bilgi birikimini doğrulamakta güçlük çektiğimiz kişiler de dikkat çekiyor. İspanya ise kripto para reklamları konusunda yeni kurallar koyarak bireysel yatırımcıların mağduriyetlerini önlemeye çalışıyor.

İspanya bu alanda önemli bir adım atarak kripto para reklamı yapan Influencer'lar ve kişiler için yeni yasal düzenlemelerini duyurdu. İspanya Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu (CNMV), gelecek aydan itibaren bireylerin ve şirketlerin kripto varlıkları için kampanya başlatmadan en az 10 gün önce bunu bildirmelerini talep edecek.

100 binden fazla abonesi olan ve kripto para tanıtımı yapmak için ödeme alan Influencer'lar da bu kurallara tabi olacak. Bu bağlamda yayınlanması planlanan kampanya içerikleri İspanya Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu'na gönderilecek. Ayrıca söz konusu içerik metinleri, satışına destek oldukları kripto paraların riskleri hakkında kullanıcıları uyaran ifadeleri içerecek.

İspanya Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu'nun bu yeni kararlarla kripto varlıkları odağında gelişen pazarlama faaliyetlerini gözetim altında tutmaya çalıştığını söyleyebiliriz. Buna ek olarak yazının başında da bahsettiğimiz üzere, bireysel yatırımcıların riskler hakkında bilgi sahibi olması amaçlanıyor.

Öte yandan getirilen kararların, Influencer'ların kripto para reklamı yapmasına engel olmayacağını belirtelim. Yine de amaç risklerin kamuoyuna açıkça belirtilmesi ise İspanya Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu'nun bu doğrultuda ilerlediğini söylemek mümkün.

Estoy aprendiendo cómo empezar con las criptomonedas con @BinanceES #BinanceForAll

I’m learning how to get started with crypto with @binance #BinanceForAll pic.twitter.com/3Km58KrnPG

— Andrés Iniesta (@andresiniesta8) November 24, 2021Üstelik İspanya Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu bir süredir bu adımları atacağının sinyalini vermekteydi. Kasım ayında futbol yıldızı Andrés Iniesta'nın Binance iş birliğinde attığı tweete yanıt veren kurum, "kripto varlıklar, yasal düzenlemeden geçmemiş ürünlerdir, önemli seviyede riskleri beraberinde getirirler." yorumunu yapmıştı.

Iniesta'nın kariyerinin büyük bir kısmını FC Barcelona'da geçirdiğini düşünürsek, Twitter'daki 25 milyon takipçisinin çoğunlukla İspanya vatandaşlarından oluştuğunu söyleyebiliriz. Herhangi bir kripto para reklamı yapılmamış olsa da; bu yaklaşım kurumun kripto para odağında gelişen tanıtımları ne kadar ciddiye aldığını gösteriyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.