Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

İsilik Oluşumunu Engellemenin Yolları

  • Konbuyu başlatan Serap KAYA
  • Başlangıç tarihi
S

Serap KAYA

Misafir
Yaz mevsiminin başlaması ile çocuklarda sıklıkla görülen isilik sorunları, çocuklarda cilt reaksiyonlarına neden olabilir. Cilt yüzeyinde bulunan terbezi adı verilen kanalların tıkanması terlemeye , uzun süreli terlemelerde ciltte çeşitli kızarık ve tahriş sorunlarına yol açar.

İsilik Nedir?


İsilik vücuttaki ter kanallarının bir şekilde tıkanması sonucu oluşan cilt döküntüsüne verilen isimdir. Çok çeşitli isilik türleri vardır. İsilik genelde bebeklerde görünseler de sadece bebekleri özgü bir durum değildir. Hem yetişkinlerde hem bebeklerde görülebilen bir durumdur. Bebek derisi erişkin derisinden farklı olarak ter bezleri henüz gelişmediğinden ter kanallarında biriken ter isilik oluşumuna neden olur.

İsilik Neden Olur?


İsiliğe neden olan faktörler arasında pek çok sebep gösterilebilir. Bu sebepler arasında, üstüste giyilen kıyafetler, yünlü kumaşlar, yanlış battaniye kullanımı genellikle ilk sırada yer alır.İsilik nedenleri sıralanacak olursa, aşırı egzersiz yapmak ve çok terlemek, çok kalın giyinmek uzun süreli ısıya maruz kalmak, sıcak havalarda uzun süreli dolaşmak olabilir. İsilik bazen de ateşli hastalık vakalarında uzun süreli yatak istirahatında bulunan bireylerin vücutlarında ortaya çıkabilir. Bireylerin ve çocukların isilikten korunması için çok sıcak havalardan ve çok fazla giysi giyinmekten kaçınılmalıdır. Ayrıca yaz aylarında yumuşak ve pamuklu giysiler tercih etmek terin emilmesini sağlar.

İsilik Tedavisi

İsilik Nedir?

İsilik tek başına çok ciddi bir rahatsızlık değildir. Aslında günlük hayatı tehdit eden bir sıcak çarpması belirtisi olarak ortaya çıkıyor.Sıcağa bu denli maruziyet nedeniyle aşırı susama ve sıvı kaybı, yüksek ateş, kızarmış bir görünüm, halsizlik, hızlı kalp atışı, sığ ve hızlı nefes alıp verme, karışıklık veya unutkanlık gibi belirtiler yaşanabiliyor. Bu belirtilerden bir veya birkaçı görülürse doktora başvurmak için vakit kaybetmemek gerekiyor.

Bebeklerde İsilik


Bebeklerde isilik ateşli hastalıklar sonrasında çok terleyince görünür. Yeni doğan bebeklerin olgunlaşmamış ter kanalları kolaylıkla tıkanabildiğinden yeni doğan bebeklerde de sıklıkla rastlanabilir bir durumdur. Bebeğin çok fazla ısı kaynağına yakın durması, çok fazla giydirilmesi ve ateşli durumlarda bebeğin sıcak tutulması buna sebep olabilir. Bebeği terletmeyecek türden pamuklu kıyafetlerle birlikte muhafaza etmek düzenli olarak değiştirmek gerilemesine yardımcı olur. Vücudun birbirine temas ettiği kıvrımlarda, giysilerin deriye sürtündüğü yerlerde isilik olabilir. Bebeklerde döküntü boyunda, omuzda, kasıklarda ve popoda görülebilir. İsilik sıcak ortamdan kaçınıldığından ve ısınan bölgenin soğutulmasıyla iyileşmeye başlar. İstediğim belirtileri birkaç günden fazla devam ediyor ise etkilenen bölgede kızarıklık artıyorsa ve ateş yükselmesi ile birlikte titreme gözlemleniyorsa uzman bir hekime görünülmesi gerekir.

İsilikten Korunma Yolları


Sıcağa fazla maruz kalan ve nemli bir ortamda yaşayan, hareket kabiliyeti az olan kişiler isilik oluşumuna daha yatkındır. İsilikten Korunmak için şu önerileri dikkate alabilirsiniz;

  • Gün içerisinde su tüketim miktarını artırın
  • Ter birikmesini engellemek için gün içindeki hareketliliği artırın
  • Giysilerinizde pamuklu kumaşları tercih edin.
  • Gün içinde sık duş alın

İlgili Link: Dilde Sivilce Oluşumu?

Kaynak : AlemiKadın
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.