Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Instagram'dan sonra Twitter da TikTok tepki videolarını kopyalıyor

T

Tuğçe İçözü

Misafir
Yakın zamanda Hikayeler benzeri Fleets özelliğini sonlandıran Twitter, şimdi de TikTok'un tepki videolarını kopyalamaya karar verdi. Twitter Support hesabında yapılan duyuruya göre şirket, Tepki videolarını test etmeye başladı.

Şu an için yalnızca iOS kullanıcılarına açık olan özellik, tıpkı "alıntıla" özelliği gibi retweet tuşuna bastığınızda karşınıza çıkıyor. Bir tepkiyle alıntıla olarak çevirebileceğimiz “quote tweet with reaction,” seçeneği, kullanıcıların alıntıladıkları tweete tepki videosu çekmesini sağlıyor. Tıpkı TikTok'ta olduğu gibi alıntılanan tweet, çekilen video içeriğin üstüne yerleşiyor.

Tweet reaction videos can now start on Twitter!

Testing on iOS: when you tap the Retweet icon, choose “Quote Tweet with reaction” to create and customize your very own Tweet Take –– a reaction video (or photo) with the Tweet embedded. pic.twitter.com/1E30F8rKYh

— Twitter Support (@TwitterSupport) January 6, 2022YouTube'da popüler olan tepki videoları, TikTok'ta karşımıza bir özellik olarak çıkmaya başlamıştı. Instagram Reels'i kopyaladıktan sonra, TikTok'un diğer özelliklerini de kopyalamaya başlayarak listeye Reels yanıtlarını yani tepki videolarını da dahil etmişti. Görünen o ki; Twitter da platformlara etkileşim kazandıran bu formattan faydalanmaya hazır.

Şirket ayrıca ana sayfa akışını kapatmadan tweet yazmanızı sağlayan yeni bir özelliği daha test ettiğini duyurdu. Şirket bu özellikle birlikte platformda paylaşılan içerik sayısını artırmayı hedefliyor olabilir. Bu özellik kullanıcıları içerik paylaşımına teşvik eden tek özellik değil.

We’re making it easier to start a Tweet with a new composer bar above the bottom navigation menu. Now testing with some of you on iOS. pic.twitter.com/jXb260Gm08

— Twitter Support (@TwitterSupport) January 6, 2022Hatırlarsanız Twitter, bundan yaklaşık 1 yıl önce, pek çok kullanıcının, yargılanma, linç edilme ve tacize maruz kalma korkusu ile içerik paylaşımından çekindiğini dile getirmişti. Bu nedenle platformda hem Spaces'ı hem de pek çok moderasyon özelliğini yayına alan şirket, platformu daha güvenli hale getirmeye odaklanmıştı. Hatta bana kalırsa geçici içerik formatı Fleets yani Hikayeler de biraz bu sebeple yayına alındı.

Bu çerçeveden baktığımızda, şirketin yeni tepki videolarının hedef gösterme açısından suistimale açık olduğunu söyleyebiliriz. Şu an için Twitter, tweet alıntılama konusunda moderasyon özelliklerini devreye sokmuş değil. Bu durum, alıntılama yoluyla tepki videoları çekme konusunda da geçerli. O nedenle husumetle hareket eden kullanıcılar platformdan birinin tweetini alıntılayarak hedef gösterebilir ve linç kültürüne katkıda bulunabilir.

Kısacası, bu yeni özelliğin ilerleyen günlerde ne gibi içerikler doğuracağını ve Twitter topluluğunu nasıl etkileceğini hep birlikte izleyip göreceğiz.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.