Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

IMF’den Kripto Para ve CBDC’ler Hakkında Açıklama

  • Konbuyu başlatan Aylin Canel
  • Başlangıç tarihi
A

Aylin Canel

Misafir
IMF-den Kripto Para ve CBDC-ler Hakkında Açıklama

Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Kristalina Georgieva, Washington’daki Atlantik Konseyi’nde kripto para ve merkez bankası dijital parası (CBDC) hakkında konuştu.

Georgieva konuşmasında ağırlıklı olarak CBDC’ye değindi. Merkez bankası dijital parası için hala deney aşamasında olduğu konusuna dikkat çekti. Şu anlık CBDC için erken olduğunu ifade ederek nereye kadar ve ne kadar hızlı gidebileceğine dair bir tahminin olmadığını da ekledi.

IMF Genel Müdürü CBDC hakkında şu ifadeleri kullandı;

“CBDC’ler akıllı bir şekilde tasarlanırsa özel dijital paralardan daha kullanışlı, daha güvenilir ve daha düşük maliyetli olabilir. Kripto para varlıkların hatta iyi yönetilen düzenlenmiş stablecoin’lerin bile CBDC karşısında şansı olmaz.”

Dünya genelinde en az 100 ülke, merkez bankası dijital paralarını araştırmakta. Bunlardan özellikle; Bahamalar ve Sand Dolar (Kum doları) ve Çin ile e-CNY dikkat çekiyor.

Konu hakkında Georgieva şunları da ekledi;

“IMF bu konuyu her ayrıntısı ile araştırıyor. Hatta üyelerimize teknik destekte veriyoruz. CBDC’lerin fonlarla birlikte çalışılabilir olduğunu ve borsa deneyiminde büyük rol oynadığını göstermek istiyoruz. Ayrıca CBDC’ler için evrensel bir durum olamaz. Çünkü her ekonomi birbirinden farklı. Bundan dolayı her ülkenin merkez bankası ülkenin ihtiyaçlarına ve durumlarına göre CBDC’yi şekillendirecek.”

Georgieva CBDC’lerin tasarımında finansal istikrar ve gizlilik unsurlarının çok önemli olduğuna özellikle dikkat çekti. Ayrıca birçok ülkedeki gizlilik durumunun CBDC kabulünü durdurduğunu da ifade etti. Georgiva konuya ilişkin çözüm için en büyük görevin politika yapıcılarda olduğunu dile getirerek istikrar ve gizliliğin doğru oranda karşılaştırılmasının hayatı önem taşıdığını belirtti.
Paranın yeni bir döneme girdiğini ve buna karşın ülkelerin dijital para çıkarmaya çalışırken geleneksel paralarını ve finansal sistemlerini kurmaya çalışacaklarının da altını çizdi. Sonucunda ise farklı dijital paraların çıkacağını ekledi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!IMF’den Kripto Para ve CBDC’ler Hakkında Açıklama yazısı ilk önce Türkiye'nin Kripto Blogu | En Güncel Kripto Para Haberleri üzerinde ortaya çıktı.

Kaynak : Kripto Blogu
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.