Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Kripto IMF Kırmızı Bayrak Çekti

  • Konbuyu başlatan Bilgehan Bilge
  • Başlangıç tarihi
DİKKAT ! Kripto para piyasası kontrol veya tahmin edilebilir değildir. Anlık değişimler ile kazanç elde edebileceğiniz gibi, ciddi mali zararlar ile karşılaşabilirsiniz. Aşağıdaki içerik konuyu başlatanın sorumluluğunda ve bilgilendirme amaçlıdır. Ticari tavsiye değildir.!
B

Bilgehan Bilge

Misafir
kriptoblogu_imf.jpg

IMF, kripto ve Asya hisse senedi piyasaları arasındaki artan korelasyona kırmızı bayrak çekti.Pazar günü, Uluslararası Para Fonu (IMF), kripto para birimlerinin Asya hisse senedi piyasalarıyla nasıl giderek daha fazla ilişkilendirildiğini açıkladı. Yayınladığı blog yazısında bu durumun neden artan bir endişe işareti olabileceği vurgulandı.

Kripto piyasasında 2020-2021 mega boğa koşusu sırasında, Hindistan, Vietnam ve Tayland’ın bazı bölgelerinden perakende ve kurumsal yatırımcıların da dahil olduğu çok sayıda Asyalı yatırımcı kripto alanına katılım gösterdi. Sonuç olarak, kripto para birimleri Asya’nın geleneksel finansal sistemleriyle daha fazla entegre oldu.

IMF, pandemiden önce kripto para birimlerinin finansal sistemden büyük ölçüde yalıtıldığını açıkladı. Bitcoin ve kriptonun Asya hisse senetleriyle önceki dönemlerde çok az korelasyonu vardı. Bu nedenle finansal sistem için herhangi bir büyük istikrar riski oluşmadı. Ancak IMF, son iki yılda tablonun değiştiğini belirtti.


Asyalı yatırımcılar, 2021 kripto boğa koşusu sırasında 3 trilyon doların üzerine çıkaran büyük sayılarla kripto piyasasına katıldı. IMF, finansal sistemin geçmişte kriptodan izole edilmiş olduğunu ancak ileride durumun böyle olmayabileceğine dair endişelerini dile getirdi.

Kripto ve geleneksel finansal piyasalar arasında yayılmanın her ihtimali olduğunu belirten IMF, “Kriptodaki büyük kayıplar, bu yatırımcıları portföylerini yeniden dengelemeye, muhtemelen finansal piyasa oynaklığına ve hatta geleneksel yükümlülüklerin temerrüde düşmesine neden olabilir.” dedi.

Kripto ve Asya hisse senetleri arasındaki oynaklık korelasyonu​


IMF, pandemiden önce Bitcoin ile Asya hisse senedi piyasası arasındaki getirilerin ve oynaklık korelasyonlarının düşük olduğunu belirtirken, 2020’den bu yana doğrusallığın önemli ölçüde artı gösterdiğini vurguladı.

kriptoblogu_bitcoin_asya_pazari_esitligi.jpeg

IMF’nin paylaştığı rapor

IMF’nin paylaştığı raporda, Bitcoin ile hisse senedi piyasası arasındaki kolerasyonun pandemiden sonra 10 kat arttığı gözleniyor. Bu, kripto için sınırlı risk çeşitlendirme faydalarına işaret ediyor. Benzer şekilde, oynaklık korelasyonları da 3 kat artış gösterdi. Bu da kripto ve hisse senedi piyasalarında risk duyarlılığının yayılma olasılığını gösteriyor.

IMF, kripto ve Asya hisse senedi piyasaları arasındaki daha büyük ilişkinin birkaç nedenden kaynaklanabileceğini açıkladı. Bu durum, kripto platformlarının ve yatırım araçlarının daha fazla kabul edilmesini, perakende ve kurumsal oyuncular tarafından benimsenmesindeki artışı ve kripto OTC pazarlarındaki büyümeyi içeriyor.

IMF yaptığı açıklamada, “Ocak Küresel Finansal İstikrar Notumuzda geliştirilen yayılma metodolojisini kullanarak, Asya’daki kripto-özsermaye korelasyonlarındaki artışa, Hindistan, Vietnam ve Tayland’daki kripto-sermaye oynaklık yayılmalarında keskin bir artışın eşlik ettiğini de bulduk. Bu durum, finansal piyasaları etkileyebilecek şokların iletilmesine izin veren iki varlık sınıfı arasında artan bir bağlantılılığa işaret ediyor.” dedi.

Ayrıca IMF, Hindistan, Vietnam ve Tayland hükümetleri tarafından üstlenilen son düzenleyici eylemleri övdü.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!IMF Kırmızı Bayrak Çekti yazısı ilk önce Türkiye'nin Kripto Blogu | En Güncel Kripto Para Haberleri üzerinde ortaya çıktı.

Kaynak : Kripto Blogu
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.