Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Hollanda merkezli elektrikli araç üreticisi Lightyear, elektrikli araba modeli Lightyear 0'ın üretimini durdu

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
Hollanda merkezli elektrikli araç üreticisi Lightyear, elektrikli araba modeli Lightyear 0'ın üretimini durdu. Lightyear yayınladığı bir blog yazısında stratejik yapılanma nedeniyle üretimi durduklarını söyledi. 270 bin dolar değerindeki aracı geçen Haziran ayında tanıtan şirket, Aralık ayında seri üretime gireceğini açıklamıştı. CES 2023’te güneş enerjisiyle çalışan yeni otomobil modeli Lightyear 2'yi tanıtan Lightyear, 2025'te otomobilin üretimine başlayacağını söyledi.

Şirketin bu model için 6 yıldır çalıştığı biliniyor. İlk etapta haftada sadece bir elektrikli araç üretileceğini açıklayan şirket, 2023 yılının ilk çeyreğinden itibaren üretim kademeli olarak artarak haftada beşe çıkarmayı hedeflemişti. Şirket, geçen Eylül ayında 85 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. Invest-NL yeni yatırım turunda yer aldı. Richard Branson'ın da yatırım yaptığı Lightyear, Eylül 2016'da kuruldu.

2023'ün ilk ayı elektrikli otomobiller konusunda önemli gelişmelere sahne oldu. Bu ayın başında Mercedes-Benz, CES 2022'de 2030 yılına kadar dünya genelinde 10 bin elektrikli araç şarj istasyonu kuracağını açıkladı. Şirket, elektrikli şarj ağını kurmaya ABD ve Kanada'dan başlayacağını belirterek Çin ve Avrupa'ya yayılmaya planlıyor. Yapılan basın açıklamasına göre; istasyonlarda yer alan cihazların herkese açık olacağı ve her birinde 30 adet elektrikli şarj cihazı bulunacağı kaydedildi.

Aynı ay içinde CES 2022’de iki dev teknoloji şirketi Sony ve Honda’nın birlikte geliştirdiği ilk elektrikli otomobil Afeela tanıtıldı. Açıklama, Sony Honda Mobility ortak girişimin CEO’su Yasuhide Mizuno tarafından yapıldı. Otomobilin 2025’in ilk yarısında ABD’de ön siparişe açılacağı ve ilk teslimatlar 2026 baharında Kuzey Amerikalı müşterilere teslim edileceğini söyledi.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.