Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Google'dan yapay zeka destekli müzik oluşturma aracı: MusicFX

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Google bugün, üretimsel yapay zeka destekli müzik oluşturma aracı MusicFX'i tanıttı. MusicFX, Google'ın geçen yıl piyasaya sürdüğü müzik üretme aracı MusicLM'in bir yükseltmesi olarak öne çıkıyor. MusicFX, 70 saniyeye kadar uzunlukta şarkı sözleri ve müzik döngüleri oluşturabiliyor. Google'ın paylaştıklarına göre MusicFX, daha yüksek kaliteli ve daha hızlı müzik üretimi sağlıyor.

Aslında MusicFX Aralık ayında belirli kullanıcılara açılmıştı. Ancak MusicFX, dünden itibaren genel kullanıma açılmış oldu. MusicFX'e, Google AI Test Kitchen üzerinden erişmek mümkün. Şirketin paylaştığı bilgilere göre; aracın piyasaya sürüldüğü günden bu yana kullanıcılar araç ile 10 milyondan fazla parça üretti.

MusicFX, kullanıcıların oluşturmak istedikleri şarkıyı tanımlamak için metinsel komutlar girmelerini sağlıyor. Aracın varsayılan ayarı, 30 saniyelik iki versiyon oluşturuyor. Bununla beraber parçaları 50 ya da 70 saniyeye uzatma seçenekleri sunuyor. Aynı şekilde başlangıç ve bitişi otomatik olarak birleştirerek döngü haline getirme seçeneği de sunulmakta.


Bunlara ek olarak tıpkı ImageFX'te gördüğümüz gibi komutlara ekleyebileceğini alternatif anahtar kelime önerilerine de yer veriliyor. Örneğin, "country tarzı" yazarsanız, "rockabilly tarzı" ve "bluegrass tarzı" gibi türlerin yer aldığı bir açılır menü ile karşılaşıyorsunuz. Öneriler bununla sınırlı değil, komut alanın altında, MusicFX'e ilgili tanımlar, enstrümanlar ve tempoların eklenmesi için ek önerilerden oluşan bir kelime bulutu yer alıyor.

Bu arada Google, belirli sanatçılardan bahseden veya vokal içeren komutları filtreliyor. Böylece şirket, telif haklarıyla ters düşmekten kaçınmaya çalışıyor. Ayrıca şirket, hangi parçaların MusicFX'ten geldiğini netleştirmek için SynthID kullanıyor. DeepMind ekibinin geliştirdiği SynthID'yi duyulamayan bir filigran teknolojisi olarak tanımlamak mümkün.

MusicFX'i tercih eden kullanıcılar şarkı sözü oluşturmak için TextFX'den yararlanabilir. Bir süredir sınırlı sayıda kullanıcıya açık olan TextFX dün tüm kullanıcıların ilgisine sunuldu. TextFX, geçen yıl Lupe Fiasco iş birliğiyle herkesin metin ve dil odağında yaratıcı olasılıkları keşfetmesi için üretken bir yapay zeka deneyi olarak hayata geçirildi.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.