Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Google'dan Haritalar, Arama ve Asistan odağında yeni erişilebilirlik özellikleri

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
Google, dün Maps, Search ve Assistant için yeni erişilebilirlik özelliklerini tanıttı. Ayrıca, kullanıcıların farklı yerlerde metinleri okumalarına yardımcı olacak yeni bir uygulama sunmaya başladı. Şirket, Pixel telefonlarına özgü bazı kamera tabanlı özellikleri, diğer Android cihazlarında da kullanılabilir hale getirdiğini duyurdu.

Search with Live View'e sesli okuyucu desteği geldi​


Şirketin duyurduğu ilk özellik Google Maps'in Canlı Görünüm ile Arama özelliği yani Search with Live View'e gelen sesli okuyucu desteği. Bu özellik görme engellilerin telefonlarını kullanarak çevrelerindeki ATM'ler, toplu taşıma istasyonları gibi yerleri tanımlamalarına yardımcı olacak.

Bunun sayesinde kullanıcılar harita kamerasını kullanarak yakındaki ATM'ler, bakkal dükkanları ve kafe gibi yerleri görüntü üzerinde işaretlerle arayabiliyorlar. Ancak şu an için bu özellik yalnızca Londra, Los Angeles, New York City, Paris, San Francisco ve Tokyo gibi belirli şehirlerde kullanılabiliyor.

Tekerlekli sandalye uyumlu yürüyüş rotası isteme seçeneği​


Google Haritalar, kullanıcıların her yerde tekerlekli sandalye uyumlu yürüyüş rotası isteme seçeneğini dünya genelinde iOS ve Android platformlarında sunuyor. Bu yeni özellik, yürüyüş rotası istediğinizde merdivensiz yolları tercih etmenize olanak sağlıyor. Bu sadece tekerlekli sandalye kullananlar için değil, aynı zamanda bavul veya bebek arabası gibi şeylerle seyahat edenler için de oldukça faydalı.

Özellik, Haritalar'da zaten mevcut olan toplu taşıma rotalarını basamaksız gösterme seçeneğine dayanıyor. Eğer zaten toplu taşıma tercihlerinizde tekerlekli sandalye uyumlu seçeneğini seçtiyseniz, bu otomatik olarak yürüyüş rotalarına da uygulanıyor. Bu yeniliğin, özellikle tekerlekli sandalye kullananlar ve seyahat edenler için yolculuklarını daha rahat ve erişilebilir hale getirirken büyük bir kolaylık sağlayacağı düşünülüyor.

Tekerlekli sandalye kullananlar için erişebilirlik bilgileri güncellendi​


Google Maps ayrıca, tekerlekli sandalye kullananlar için uygun alışveriş rotalarını arama olanağı sunacak. Ayrıca, Google engelliler tarafından işletilen işletmeleri Arama ve Haritalar'da belirlemek için çalışıyor.

Google, Android Auto için Haritalar'ı güncelliyor. Tuvaletler gibi yerlerin tekerlekli sandalye erişilebilirlik bilgilerini içermesini sağlıyor. Tekerlekli sandalye dostu yerler, basamaksız girişi gösteren bir tekerlekli sandalye simgesine sahip olacak.

Assistant Routines uygulaması güncellendi​


Google, Assistant Routines adı verilen bir özelliği kullanarak günlük görevlerin otomatikleştirilmesini sağlayan bir güncelleme hakkında da duyuru yaptı. Bu güncelleme, Action Blocks adlı bir başka Google özelliğinden ilham alınarak geliştirildi. Kullanıcılara rutinlerini daha fazla özelleştirmeleri için yeni seçenekler sunuyor.


Kullanıcılar, artık rutinlerinin kısayol stilini seçebilir, kendi görüntüleriyle özelleştiriyor. Bu değişikliklerin amacı, uygulamayı kullananlar için uygulamayı daha kişiselleştirilebilir hale getirmek ve daha fazla insana yardımcı olmak.

Yazım hatalarını otomatik olarak düzelten yeni özellik​


Google'ın Chrome tarayıcısı, Android ve iOS işletim sistemlerinde yazım hatalarını otomatik olarak düzelten başka özelliğin de güncellendiğini duyurdu. Bu özellik, kullanıcıların yazım hataları yapmaları durumunda bile tarayıcı adres çubuğunda doğru web sitelerine hızlıca ulaşmalarına yardımcı oluyor.

Özellikle disleksi veya yeni bir dil öğrenenler gibi kullanıcılar için oldukça faydalı olacak. Artık tüm cihazlarda yazım hatalarının otomatik olarak düzeltilmesi sayesinde web üzerinde aradıkları içeriğe daha hızlı ve kolay bir şekilde erişebilecekler. Bu güncelleme, Chrome tarayıcısının Android ve iOS sürümlerinde sunuluyor.

Magnifier: Nesneleri daha ayrıntılı şekilde görmeye yardımcı oluyor​


Google, görsel yeteneklerinin kısmen sınırlı olan yani düşük görme durumuna sahip olan kullanıcıları için Magnifier adını taşıyan uygulama geliştirdi. Bu uygulama, adeta fiziksel bir büyüteç gibi kameranızı bir nesneye yaklaştırmanıza olanak sağlar. Bu kamera tabanlı uygulama, güvenilir işbirliği ortakları Royal National Institute of Blind People ve National Federation of the Blind ile birlikte tasarlandı.
Uygulama, yakındaki nesneleri daha ayrıntılı bir şekilde görmenize yardımcı oluyor. Örneğin, küçük metinleri okurken, dikiş dikerken, uzaktaki sokak tabelalarını incelemeye çalışırken veya hatta uzaktan bir konser sahnesini yakından görmek istediğinizde işe yarıyor.

Magnifier, metni daha okunaklı hale getirme yeteneği sunar ve bir menüyü veya bir belgeyi okurken size yardımcı oluyor. Ayrıca, renk filtreleri, parlaklık ve kontrast gibi ayarları kişiselleştirmenize olanak tanıyor. Bu kamera tabanlı uygulama, Royal National Institute of Blind People ve National Federation of the Blind ile birlikte tasarlandı.

Aynı zamanda görme engelli veya düşük görme sorunu yaşayan kullanıcılarına özçekim yaparken yardımcı olan Guided Frames uygulamasını güncellediğini duyurdu. Bu güncelleme, kullanıcılara sesli rehberler, yüksek kontrastlı animasyonlar ve dokunsal geri bildirimler gibi özellikler sunarak, özçekim işlemini daha kolay ve erişilebilir hale getiriyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.