Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Google, gizlice konum izlediği için 391,5 milyon dolar ödeyecek

  • Konbuyu başlatan Arden Papuççiyan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
A

Arden Papuççiyan

Misafir
Günümüzün en önemli teknoloji şirketleri arasında yer alan Google, Android işletim sistemi ile birlikte milyarlarca kullanıcının verisine erişebiliyor. Geçtiğimiz yıllarda Google'ın, konum servisleri kapalı olsa da kişinin bulunduğu yerleri sakladığını sizlere aktarmıştık.

ABD'deki yetkililerin açıklamalarına göre Google, 2014 yılından bu yana kullanıcılarının hareketlerini gizlice kaydediyor ve kullanıcıları bu konuda yanıltarak tüketici koruma yasalarını çiğniyor. Bu durum nedeniyle geçtiğimiz yıllarda Google'ın konum izleme özelliği ile ilgili bir soruşturma açıldı.

Oregon ve Washington eyaletlerinin ortak liderliği ile başlayan soruşturmaya toplamda ABD'deki 40 eyalet katıldı. Bugün edindiğimiz bilgilere göre söz konusu soruşturma Google ile eyaletler arasında yapılan bir anlaşma ile tamamlandı.


Google, konum bilgilerini toplamaya devam ederken bile kullanıcılarını konum izleme özelliğini kapattıklarını düşünmeleri konusunda yanılttığı için 40 eyalete toplamda 391,5 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Soruşturma kapsamında açıklamalarda bulunan Oregon Başsavcısı Ellen Rosenblum, Google'ın yıllardır kullanıcılarının gizliliğinden çok kar elde etmeye öncelik verdiğini dile getirdi.

Kullanıcıların konum izleme özelliklerini kapattıklarını düşündüklerini fakat Google'ın hareketlerini gizlice kaydetmeye ve bu bilgileri reklam amaçlı olarak kullanmaya devam ettiğini paylaşan Rosenblum, Google'ın kurnaz ve aldatıcı bir şirket olduğunun da altını çizdi.

Google ise yaptığı açıklamalarda soruşturmada belirtilen bazı izleme uygulamalarının şirket içinde de incelendiğini ve düzeltildiğini paylaştı. Google ve eyaletler arasında yapılan anlaşmaya göre şirket, gelecek yıldan itibaren konum izleme açıklamalarını ve kullanıcı denetimlerini de iyileştirecek.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.