Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Google Area 120, iş gücünü azaltmasına rağmen Aloud, Checks ve Liist girişimlerini mezun edecek

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
G

Gözde Ulukan

Misafir
Google'ın Ar-Ge grubu Area 120, geçtiğimiz aylarda yapay zekaya odaklanmak için projelerin yarısını iptal etmişti. Area 120'de daha önce 14 proje bulunuyordu ve proje sayısı 7'ye indirilmişti. Projeleri devam etmeyecek olan çalışanlara, Ocak 2023'ün sonuna kadar Google'da yeni bir iş bulmaları gerektiği, aksi takdirde işten çıkarılacağı söylenmişti.

Sadece birkaç ay önce yaşanan bu olaydan sonra, geçtiğimiz günlerde Area 120'deki iş gücünün ciddi anlamda azaldığı haberleri paylaşıldı. Hatta bu birimde 100 kişiden daha az çalışanın yer aldığı iddia edildi. Şimdiki işten çıkarmalardan sonra Area 120'nin projelerinin akıbeti de merak konusu oldu. TechCrunch tarafından paylaşılan bilgilere göre sadece üç girişim bu durumdan etkilenmedi; Aloud, Checks ve Liist.

Aloud otomatikleştirilmiş ve daha az maliyetli bir video dublaj çözümü sunuyor. Checks ise uygulama geliştiricileri için bir gizlilik platformu olarak faaliyet gösteriyor. Geçen yıl Google tarafından sessizce satın alınan Liist de odağına Z kuşağını alan bir girişim.

Liist'in satın alınmasından önce Google, temel arama ve reklamcılık işletmelerine yönelik TikTok ve Instagram'ın oluşturduğu tehditten bahsetmişti. Hatta Google Kıdemli Başkan Yardımcısı Prabhakar Raghavan, gençlerin yaklaşık yüzde 40'ının öğle yemeği için yer ararken Google Haritalar'a veya Arama'ya gitmediğini; bunun yerine Instagram ve TikTok gibi platformları tercih ettiğini söylemişti.

Liist'in yer imi uygulaması tanıldığında, uygulama ile seyahat için lokasyonları kaydetme, arkadaşlarla dışarıda gece planlama, randevu gecesi mekanları listeleri oluşturma ve daha fazlasını yapabilmek mümkündü. Kullanıcılar gitmek istedikleri yeri oylayabiliyor veya birlikte seyahat planlayabiliyorlardı. Uygulama, TikTok'un Jump platformuna da entegre edilebiliyordu. Ancak satın alım sonrası uygulama kapatıldı ve Google, Liist'in sadece "Z kuşağına odaklandığını" söyledi, daha fazla bilgi paylaşmadı. Uygulamanın Google'a nasıl fayda sağlayacağı şimdiden merak konusu.

2016 yılında hayata geçirilen Area 120, çalışanlara Google'da yaşayan küçük girişimler üzerinde çalışma fırsatı sunuyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.