Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

En İyi Yabancı Hosting Firmaları: En Hızlı +4 Yurtdışı Hosting

 • Konbuyu başlatan Burak Oran
 • Başlangıç tarihi
B

Burak Oran

Misafir
WPMAVI. WPMAVI - Türkiye Wordpress Rehberi

En iyi yabancı hosting firması hangisidir diye merak edenler için dünya çapında en çok tercih edilen, en popüler yurtdışı hosting firmalarını test ettim ve en hızlı hosting hizmeti veren firmaları verilerle sıraladım.

En İyi Yabancı Hosting
1
En iyi yabancı hosting firmaları - Hostinger

1. hostinger.com

P95: 61ms
Request Sayısı: 10.1K
PEAK RPS: 39
🥇
9.8
1.sıra
Hız: 61ms3000ms
sitesine git
2
En iyi yabancı hosting - Bluehost

2. bluehost.com

P95: 96ms
Request Sayısı: 5K
PEAK RPS: 19.67
🥈
9.7
2.sıra
Hız: 96ms3000ms
Sitesine git
3
amerika lokasyon hosting - HostGator

3. hostgator.com

P95: 116ms
Request Sayısı: 5K
PEAK RPS: 20
🥉
9.6
3.sıra
Hız: 116ms3000ms
sitesine git
4
yabancı hosting firmaları - GoDaddy

4. godaddy.com

P95: 709ms
Request Sayısı: 3.7K
PEAK RPS: 14,67
🏅
9.3
4. SIRA
Hız: 709ms300ms
SİTESİNE GİT

#Bir şeyi yazımın daha en başında netleştirmemde fayda var. Siteniz için bir hosting arayışına girip, Türk internet sektöründe, arama motorlarında, forumlarda, yazılarını ve yorumlarını okuduğunuz bir çok tavsiye sizi genellikle en iyi hosting firması olarak yabancı hosting firmalarına yönlendirecektir.

Bu yönlendirmenin arkasında size sunulan bahane ise, “en kötü yabancı hosting firması bile Türkiye’deki en iyi hosting firmasından daha iyi” cümlesi olacaktır.

Siz siz olun, sakın bu söylemlere inanmayın! Çünkü inanın tüm samimiyetimle söylüyorum ki, bu söylemlerin ardında yatan başka düşünceler var.

ÖnemliNeden derseniz; eğer bir blog yazarı, forum yazarı ya da kurumsal bir site size en iyi hosting olarak yabancı bir firmayı düşünmeye ve bilinçaltınıza yerleştirmeye çalışıyorsa,

Bu tamamen o kişinin veya sitenin yabancı hosting firmalarından elde edeceği satış ortaklığı gelirinin, Türkiye’deki firmalarla elde edeceği geliri en az 10’a katlıyor oluşundan kaynaklı.

#Türkiye’de bulunan bir hosting firması ile satış ortaklığı yaptığınızda vesile olduğunuz bir satıştan ortalama 20 TLkazanırken, yabancı bir hosting firmasında vesile olduğunuz bir satıştan ortalama 65 $( 180 TL ) gibi bir kazanç sağlıyorsunuz.

Siz olsanız ne yapardınız? Gerçekten kaliteli bir hosting arayan, verdiği paranın karşılığını almak, sorunsuz, hızlı açılan bir web sitesi isteyen bir kişiye en iyi hosting firması olarak yerli bir firmayı mı sunardınız? yoksa yabancı bir firmayı mı?

#Neden tek bir satıştan 180 TL kazanmak varken 20 TL kazanasınız ki? Sonuçta insanları yanlış yönlendirmişsiniz, yanlış bir satışa vesile olmuşsunuz ne fark eder ki? Önemli olan sizin ne kadar kazandığınız değil mi? Siz paranıza bakarsınız…

İşte tam olarak bu sebepten, insanlar en iyi hosting firmaları olarak hep yabancı hosting firmalarını pazarlamaya daha çok meyilliler. Size bu tür insanların yorumlarına ve yönlendirmelerine uymamanızı şiddetle tavsiye ederim.

#Size kesin ve net bir şekilde söyleyebileceğim bir şey varsa, eğer hedef kitleniz Türkiye ise, yani blogunuzda veya sitenizde hitap edeceğiniz okuyucunuz Türkiye’de yer alıyorsa, o zaman kesinlikle ve kesinlikle yerli bir hosting firması ile çalışmalısınız.

#Ama eğer hedef kitleniz dünya ise, yani hedeflediğiniz okuyucu kitlesi dünyanın her yerinde yer alıyorsa, işte o zaman yabancı bir hosting firmasını tercih etmelisiniz.

Evet, sebebi kesinlikle düşündüğünüz gibi. Bir ziyaretçinin serverınıza ulaşma hızı, mesafe arttıkça düşecektir. Mesafe arttıkça, site açılış hızınız sitenize uzak mesafeden giren ziyaretçilere düşük olacaktır.

Sitenizi ziyaret edecek kişiler, Antalya, İzmir, Ankara yani Türkiye coğrafyasından olacaksa, neden İstanbul lokasyonunda olan bir sunucuya bağlanmak yerine Paris’teki bir sunucuya bağlansınlar ki?

#Eğer hedef kitleniz Türkiye ise, bu yazı sizin için kesinlikle doğru adres değil. Ama merak etmeyin, en iyi yerli hosting firmalarını da değerlendirdiğim bir yazım mevcut: En iyi Hosting Firması – Türkiye | Verilerle İnceleme

Bu yazımda ise, hedef kitlesi dünya olan Türk web girişimcileri için en iyi yabancı hosting firmaları hangileri, verilere dayalı, söylemden ve yorumdan uzak bir değerlendirme ile sizlere objektif bir şekilde aktaracağım.

Performans Testi – Test Nasıl Yapıldı


Daha önce yerli en iyi yerli host firmasını seçerken yaptığım testin aynısını, en iyi yabancı hosting firmasını belirlemek adına yabancı firmalara da uyguladım. Yine aynı şekilde performans testinde, Amazonun, eski ismiyle LoadImpact olan K6 isimli bir aracını kullandım.

#K6 Testleri Nedir?: Sizin seçtiğiniz bir Amazon serverından belirlediğiniz kadar trafiği, belirttiğiniz zaman aralıklarında yavaşça trafiğin sayısını arttırarak, belirttiğiniz URL’ye gönderen ve trafiğin yönlendiği serverın cevap verme süresini ölçen bir araçtır.

 • Bu testimi gerçekleştirmek için öncelikle Dünya çapında öne çıkan web hosting hizmeti sağlayıcı firmalardan web hosting paketi satın alındı. (paylaşımlı hosting)
 • Ardından tüm satın alınan web hosting hizmetlerinde linux hosting paketi üzerine wordpress 6.2.1 sürümünde WordPress altyapılı internet siteleri kuruldu. (bkz. İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?)
 • Kurulan tüm WordPress siteleri wpmavidemosite.com alan adında, alt alan adı (subdomain) olarak kuruldu. Örneğin; firma1.wpmavidemosite.com – firma2.wpmavidemosite.com gibi…
 • Tüm siteler Amazon’un Dublin üzerindeki serverlarından test edildi.
 • Tüm siteler 3:00 – 4:00 saatleri arasında teste sokuldu.
 • Tüm sitelerde Yirmi Yirmi-Üç kullanıldı ve tüm sitelere aynı içerikler girildi.
 • Tüm kurulan WordPress sitelerini hiç bir eklenti (cache vs.) kullanılmadan test edildi.
 • Her test en iyi sonuçları vermesi adına 3 kere yapıldı. / Her firma 3 kere test edildi.

#Süreç Nasıl İşledi?: Her bir firmadan satın alınan web hosting (paylaşımlı) paketi üzerine kurulan WordPress sitesine 5.5 dakika süre ile, 20 sanal kullanıcı üzerinden istekler gönderildi ve WordPress sitesinin kurulu olduğu serverın cevap verme süreleri ölçüldü. Yabancı hosting firmaları sıralaması yaparken de bu testte kesin olarak en iyi yabancı hosting şudur diyebilmemize olanak sağlayan bir değer olan P95 değeri baz alındı.

#Sizlere doğru ve kesin bilgi aktarmak adına, tüm şartları eşit tutmaya çalışarak kanıtlara dayanan bilimsel bir çalışmayla yabancı hosting firmaları içerisinde Dünya çapında öne çıkan en iyi hosting hizmetini veren sağlayıcıyı belirlemek adına test ettim.

Peki Sonuçlar Nedir? En İyi Yabancı Hosting Firması Hangisi?


Aşağıdaki grafiklerde gördüğünüz gri renkli çizgiler o an sunucuda bulunan sitede aynı anda kaç sanal kullanıcı olduğunu, mor renkli çizgiler request rate yani siteye gönderilen istek sayısını, mavi renkli çizgiler de response time yani tepki sürelerini göstermektedir.

1. Hostinger – hostinger.com


Hostinger firması en iyi yabancı hosting listesinde ilk sırada yer alıyor. Dünya genelinde 178 ülkede 29 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veren Hostinger’in yaptığım testlerde muazzam bir performans gösterdiğini gördüm.

Hostinger sadece sunucu performansı ile değil sunduğu hizmetin kalitesi ile de ön planda. Uzun süredir ben de bazı projelerim için Hostinger’in web hosting paketlerini kullanıyorum ve şimdiye kadar neredeyse hiç teknik bir problem yaşamadım diyebilirim.

Müşteri desteği konusunda da dünya çapında oldukça yüksek memnuniyet oranlarına sahip. Keza yönetim panellerinin kullanım kolaylığı olsun, neyin nasıl yapılacağına dair sunulan rehberleri olsun, teknik problemlerin oldukça nadir görülmesi olsun müşteri desteği ihtiyacını oldukça azaltıyor.

Ayrıca diğer yabancı hosting firmaları ile karşılaştırdığımızda oldukça uygun fiyatlara hosting hizmeti sağladığını da görebiliyoruz.

Lokasyon:Hostinger’in Kuzey Amerika’da ABD, Güney Amerika’da Brezilya, Avurap’da Fransa, Litvanya, Hollanda, Birleşik Krallık ve Asya’da Hindistan, Endonezya, Singapur lokasyonlu sunucuları mevcut.

Hosting paketinizi satın alırken, server lokasyonu olarak bu ülkelerden herhangi birini seçebiliyorsunuz. Hedef kitleniz bir üstte sıraladığım bu ve bunlara yakın ülkelerden bir tanesi ise Hostinger sizin için en mantıklı seçim olacaktır.

 • Maximum Cevap Verme Süresi: 417 milisaniye
 • Minimum Cevap Verme Süresi: 28 milisaniye
 • Testi Yapan Server Lokasyonu: Dublin, İrlanda
 • Hostinger Server Lokasyonu: Washington DC (Mesafe 5.439 km)
Yabancı Hosting Firmaları - Hostinger K6 Test Sonuçları

Hostinger K6 Test Sonuçları
Fiyat: En düşük host paketinin fiyatı aylık 2.49$
İade:
30 gün koşulsuz, şartsız iade imkanı mevcut.
Hizmet: Ücretsiz host değiştirme hizmeti veriyorlar.
Destek: 7/24 online chat destek hizmetleri mevcut.

2. Bluehost – bluehost.com


Gerçekleştirdiğim performans testlerinde Bluhost, dünyanın en iyi hosting firmaları listesinde, gösterdiği performansla ikinci sırada yer alıyor.

Ortalama tepki süreleri Hostinger’den biraz daha düşük olsa da her istek için stabil değerler sunması, performans açısından kalitesini ortaya koyuyor.

ABD merkezli bir hosting şirketi olan Bluehost’un müşteri desteği de oldukça iyi. Küçük büyük hemen her türlü soruna çözüm odaklı yaklaşımları, müşterilerini oldukça memnun ediyor.

Dünya çapında birçok sunucuya sahip olmasına karşın özellikle Amerika hosting arayanlar, uygun fiyatlı hosting paketlerini de göz önüne aldığımızda BlueHost’u rahatlıkla tercih edebilirler.

Lokasyon:ABD (Uath, Orem), Hindistan (Mumbai), Birleşik Krallık (Londra), Çin (Şangay) lokasyonlu sunucuları mevcut.

Hosting paketinizi satın alırken, server lokasyonu olarak bu ülkelerden herhangi bir tanesini seçebiliyorsunuz.

 • Maximum Cevap Verme Süresi: 127 milisaniye
 • Minimum Cevap Verme Süresi: 80 milisaniye
 • Testi Yapan Server Lokasyonu: Dublin, İrlanda
 • Hostinger Server Lokasyonu: Chicago (Mesafe 7.449 km)
amerika hosting - Bluehost K6 Test Sonuçları

Bluehost K6 Test Sonuçları
Fiyat: En düşük host paketinin fiyatı aylık 2.95$
İade:
30 gün koşulsuz, şartsız iade imkanı mevcut.
Hizmet: Host değiştirme hizmetini ücret karşılığında veriyorlar.
Destek: 7/24 online chat destek hizmetleri mevcut.

3. HostGator – hostgator.com


Dünyanın en çok tercih edilen yabancı hosting firmalarından biri olan HostGator, yaptığım performans testlerine göre listede üçüncü sırada yer alıyor.

Altyapı, güvenirlik ve teknik desteğiyle oldukça kaliteli olan Hostgator firmasının performans testleri de fena değil. Açılış ve tepki verme süreleri gayet tatminkar.

HostGator’un tek olumsuz yanı, dünya çapında birçok ülkede sunucuları olmasına rağmen diğer yabancı hosting firmalarının aksine müşteri tarafından lokasyon seçimi yapılamıyor.

Ancak birçok ülkede yerelleştirilmiş resmi web siteleri bulunuyor. Hangi ülkenin web sitesinden hizmet alıyorsanız, o ülkeye yakın bir sunucu lokasyonu otomatik olarak seçiliyor.

Amerika lokasyon hosting arıyorsanız Utah ve Teksas lokasyonlu performansı yüksek sunucuları bulunuyor. Bu lokasyon yakınlarında hizmet almak istiyorsanız mutlaka Hostinger Global web sitesi üzerinden hosting alımı yapmalısınız. Diğer ülke lokasyonları için de global siteden seçim yaparak yerelleştirilmiş sitelerine ulaşabilirsiniz.

Lokasyon:ABD (Uath, Texas) lokasyonlu sunucularının olduğu biliniyor ancak bunlar dışındaki sunucu lokasyonları hakkında bilgi sunulmamış. Ancak Brezilya, Şili, Meksika, Afrika, Hindistan, Rusya, Çin, Japonya, Endonezya, Malezya ve Singapur için yerelleştirilmiş siteleri mevcut.

 • Maximum Cevap Verme Süresi: 488 milisaniye
 • Minimum Cevap Verme Süresi: 26 milisaniye
 • Testi Yapan Server Lokasyonu: Dublin, İrlanda
 • Hostinger Server Lokasyonu: Houston (Mesafe 7.337 km)
amerika lokasyon hosting - HostGator K6 Test Sonuçları

HostGator K6 Test Sonuçları
Fiyat: En düşük host paketinin fiyatı aylık 3.75$
İade:
30 gün koşulsuz, şartsız iade imkanı mevcut.
Hizmet: Host değiştirme hizmetini ücret karşılığında veriyorlar.
Destek: 7/24 online chat destek hizmetleri mevcut.

4. GoDaddy – godaddy.com


En iyi yabancı hosting firmaları listemde son sırayı GoDaddy alıyor. Dünya çapında oldukça popüler bir hosting firması ve hatırı sayılır bir müşteri sayısı mevcut.

Fakat müşteri sayısının fazla olması, çoğunluğun GoDaddy’i seçmesi, maalesef bu firmayı en iyi yabancı hosting firması yapmıyor. Tabi dünya çapındaki yabancı hosting firmaları arasında performans açısından gayet iyi durumda ancak yukarıda listelediğim ilk üç firmayla karşılaştırdığımızda açılış ve tepki süreleriyle biraz geride kaldığını söyleyebilirim.

Ancak GoDaddy üç kıtada toplam 9 veri merkezine sahip ve hostinginizi bu veri merkezlerinden dilediğinizden alabiliyorsunuz. Özellikle Avrupa hosting arayanlar hizmet verecekleri ülkeye en yakın lokasyondan hosting alıp hız konusunda avantaj yakalayabilirler.

Öte yandan hosting hizmeti dahilinde sunduğu özellikler diğer üç firmayla hemen hemen aynı. Yani yurtdışı kaliteli hosting firması arayışında Godaddy de gönül rahatlığıyla değerlendirilebilir. Tabii hosting fiyatlarının da diğer ilk üç firmaya göre oldukça yüksek olduğunu da değerlendirmeye almak gerekir.

Lokasyon:GoDaddy’nin ABD (Arizona, Scottsdale, Mesa, Los Angeles, Chicago, Ashburn, Virjinya), Hollanda (Amsterdam) ve Singapur’da sunucuları mevcut. Hosting alırken lokasyon olarak sadece kıta (Kuzey Amerika, Avrupa, Asya) seçimi yapabiliyorsunuz. Ülke olarak hangi ülkedeki sunucuda yer alacağınız otomatik olarak belirleniyor. Sonradan sunucu lokasyonunu değiştirebilmeniz de mümkün.

 • Maximum Cevap Verme Süresi: 2 saniye
 • Minimum Cevap Verme Süresi: 336 milisaniye
 • Testi Yapan Server Lokasyonu: Dublin, İrlanda
 • Hostinger Server Lokasyonu: Chicago (Mesafe 5.886 km)
yurtdışı hosting - GoDaddy K6 Test Sonuçları

GoDaddy K6 Test Sonuçları
Fiyat:En düşük host paketinin fiyatı aylık 8.99$
İade:
Yıllık planlarda 30 gün, aylık planlarda 48 saat iade alınabiliyor.
Hizmet: Site taşıma hizmeti sunulmuyor ancak otomatik geçiş aracı mevcut.
Destek: 7/24 online chat ve telefon destek hizmetleri mevcut.


Umarım En iyi Yabancı Hosting Firmaları | Verilerle İnceleme başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

En İyi Yabancı Hosting Firmaları: En Hızlı +4 Yurtdışı Hosting Burak Oran
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.