Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Elon Musk, Twitter'ın verilerini çalan dört kişiye dava açtı

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
G

Gözde Ulukan

Misafir
Elon Musk tarafından yönetilen X Corp., Twitter'dan yasa dışı bir şekilde veri çaldıkları için isimsiz dört kişiye dava açtı ve bu kişilerden 1 milyon doların üzerinde tazminat talep etti. Söz konusu şikayete göre, yalnızca IP adresleriyle tanımlanan dört kuruluş, platformun hizmet şartlarını ihlal ederek yasa dışı bir şekilde Twitter kullanıcı verilerini çaldı.

Dava, dört sanığın IP adreslerinden gelen otomatik kayıt taleplerinin hacminin çok yüksek olduğunu ve bunun da Twitter sunucularını ciddi şekilde vergilendirdiğini iddia ediyor.

Sanıkların, Twitter'ın kayıt sayfasını otomatik isteklerle doldurarak yasa dışı veri toplamaya giriştikleri iddia edildi. Şirketin ifadesinde şu açıklama yer aldı: "Bu taleplerin hacmi, herhangi bir bireyin belirli bir dönemde bir sunucuya gönderebileceği miktarı çok aştı ve bu otomatik talepler, Twitter'dan veri çekmenin amaçladığını açıkça gösterdi. Bu talepler X Corp. sunucularını ciddi şekilde zorladı ve X Corp.'un milyonlarca müşterisinin kullanıcı deneyimini olumsuz etkiledi."

X Corp., dört kişinin de kimliklerini tespit edemediğini söylüyor, ancak şirket mahkemenin keşif süresinde bu kişilerin isimlerini öğrenmeyi umuyor.

Şirketin geçtiğimiz günlerde kullanıcılarına tweet limitleri getirmesi dikkat çekmişti. Aslında dava da bununla ilişkilendirildi. Dava dosyasına göre, X Corp.'un sunucularında son derece agresif bir şekilde veri çekenlerden gelen büyük taleplerin, her kullanıcının belirli bir günde kaç Tweet görüntüleyebileceğine ilişkin sınırlamalar getirmesine yol açtığı belirtildi. Yani tweet sınırlamalarının gelmesinin nedeni aslında şirketten bu şekilde veri elde eden kimliği belirsiz kişi veya kişiler.

Normal şartlar altında Twitter'ın hizmet şartlarına göre sistemden veri çekilmesi yasak. Bu nedenle sorumluların ne gibi bir ceza alacağı merak konusu diyebiliriz.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.