Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi ElevenLabs, yeni yapay zeka ses efektlerini tanıttı

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Ses üretimine odaklanan yapay zeka girişimi ElevenLabs, ses efektleri üretmenizi sağlayan yeni yapay zeka modelini duyurdu. Şu an için model herkese açık değil. Ancak OpenAI'ın metinden video oluşturma aracı Sora'nın tanıtım videosuna kendi modeliyle üretilen sesleri ekleyen şirket, dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

We were blown away by the Sora announcement but felt it needed something...

What if you could describe a sound and generate it with AI? pic.twitter.com/HcUxQ7Wndg

— ElevenLabs (@elevenlabsio) February 18, 2024ElevenLabs, açtığı kayıt sayfası üzerinden soruları yanıtlayarak yapay zeka ses efektleri için bir bekleme listesine kayıt olmanızı sağlıyor. Bu sayede ses efektlerine erken erişim elde edebiliyorsunuz.

ElevenLabs'in girişim yolculuğu​


Londra ve New York merkezli ElevenLabs, Piotr Dabkowski ve Mati Staniszewski tarafından 2022 yılında hayata geçirildi. ElevenLabs, metinden konuşmaya olarak tercüme edebileceğimiz "text to speech" ile seslendirmeler oluşturmak, sesi farklı dillere dublajlamak ve mevcut sesleri klonlamak için yapay zekayı kullanıyor. ElevenLabs, sesleri klonlayabilen ve insan tonlamasını taklit eden yüksek düzeyde konuşma kalitesi elde edebilen teknolojisi için birden fazla kullanım alanı görüyor.

Şirket, doğal sesler ve duygular sunarken metin, ses ve video dahil olmak üzere 29 farklı dilde belirli bir içerikten yapay zeka konuşması üretebilen metinden sese ve konuşmadan konuşmaya modelleri üretti.

2023'ün Haziran ayında gerçekleşen ElevenLabs'in 19 milyon dolarlık yatırım turu GitHub CEO'su Nat Friedman, Y Combinator'ın eski Yapay Zeka Başkanı Daniel Gross ve Andreessen Horowitz tarafından yönetildi.

ElevenLabs, 2024'ün Ocak ayında ise 80 milyon dolar yatırım aldı. ABD merkezli şirketin B serisi yatırım turuna Andreessen Horowitz, eski GitHub CEO'su Nat Friedman ve girişimci Daniel Gross liderlik etti. Yatırım turunda Sequoia Capital, Smash Capital, SV Angel, BroadLight Capital ve Credo Ventures gibi önemli isimler de yer aldı.

Şirketin toplam yatırım miktarı 100 milyon dolara yükselirken, değerlemesi de 1 milyar doları aştı. Böylece ElevenLabs, unicorn seviyesine ulaşmış oldu.

Girişimin rakipleri arasında MURF.AI, Play.ht ve WellSaid Labs yer alıyor. Bu tür araçlara yönelik küresel pazar 2022 yılında 1,2 milyar dolar seviyesindeydi. Söz konusu pazarın 2032 yılında yüzde 15,40'ın biraz üzerinde bir Yıllık Bileşik Büyüme Oranı ile yaklaşık 5 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

ElevenLabs'in yapay zeka ses efektleri​


Runway, Pika ve Sora ile yapay zeka tarafından üretilen video içerikler yükselişe geçerken, ElevenLabs'ın yeni yapay zeka ses efektleri, videolardaki ses eksikliklerini tamamlayabilir. Bu efektler sayesinde kullanıcılar, istediklerini tarif ederek içerikleri için ses efektleri üretebilir. Söz konusu ses efektleri, kuş cıvıltılarından trafikteki araçlara, konuşan ya da yemek yiyen insanlardan işlek bir caddenin tınılarına kadar pek çok farklı seçeneği içerebilir.

ElevenLabs'ın büyüme müdürü Luke Harries ElevenLabs'in şimdiye kadar sadece metinden sese modellerini kamuya açık bir şekilde paylaştığını belirterek aslında bundan daha fazla model geliştirdiklerini aktardı.

OpenAI, ses olmadan inanılmaz videolar üreten Sora modelini duyurduğunda, yeni ürün serimize bir göz atmaya karar verdik.

Böylece şirket, ürün serisinde yer alan ses efektlerini de gün yüzüne çıkarmayı başardı. Şu an için modelin ne zaman tüm kullanıcıların ilgisine sunulacağı henüz bilinmiyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.