Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Elektrikli araçlar, Starbucks mağazalarında şarj edilebilecek

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
Elektrikli araç pazarının büyüklüğünün 2026 yılına kadar yaklaşık 1 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu yüzden iş ile alakalı alakasız birçok şirket bu alanda yatırım yapıyor ya da yapmaya hazırlanıyor. Starbucks da bu alanda şarj istasyonlarıyla adımını attı.

Volvo ve Chargepoint anlaşan şirket, ABD’deki bazı mağazalarını elektrikli araç şarj istasyonuna dönüştüreceğini açıkladı. 2022 yılının sonuna kadar ABD’deki Denver ve Seattle arasındaki yollarda bulunan 15 Starbucks mağazasına yaklaşık 60 şarj cihazı kurulacak. Plug-in-hibrit ve akülü elektrikli araçların çeşitli konumlarında şarj olması sağlanacak.

İstasyonlar, 62,5 kW kapasiteli Express 250 ünitelerinden ve 350 kW'a kadar güç verebilen Express Plus ünitelerinden oluşacak. Starbucks yöneticilerinden Michael Kobori, bu adımı bir fırsat olarak tanımlıyor. "Orada çok fazla şarj istasyonu yok" diyor.

ABD'de bu konuda önemli adımlar atıyor​


Ağustos ayında ABD Başkanı Joe Biden 2030 yılında satılan tüm yeni araçlarının yarısının ‘karbon emisyonu sıfır’ araçlar olması amacıyla bir kararname imzalamıştı. Biden ayrıca 2026 yılına kadar hava kirliliğinin azaltılması için yeni araç emisyon kuralları yayınlanacağını açıklamıştı.

Şarj meselesi aslında elektrikli araçlarda oldukça önemli bir konu. Geçen Şubat ayında ABD, 400 bin elektrikli araç şarj ünitesi kurmayı planladıkları söylenmişti. Halka açık toplam şarj ünite sayısını yarım milyona çıkardı. Bu kapsamda önümüzdeki beş yıl için projeye 5 milyar dolar ayıracakları belirtilmişti.

Geçen hafta da LG Energy Solution'un ABD'de elektrikli batarya üretmek için 1,4 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. Tesla, Lucid Motors, General Motors ve Proterra gibi şirketlere elektrikli batarya sağlayan LG, fabrikanın Arizona'da kurulacağı belirtildi. 11 gigawatt saat kapasiteli saha inşaatı 2022'nin ikinci çeyreğinde başlayacağı söylendi. Seri üretime ise 2024'te geçileceği bildirildi.

Dolayısıyla ABD'de elektrikli araç ve batarya konusunda birçok çalışma ve yatırım yapılıyor. Alan, birçok fırsatı barındırıyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.