Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Bitcoin Açılımı Yapan El Salvador Yalnız Bırakılıyor!

E

elif tanriverdi

Misafir
El Salvador başkanı Bitcoin ’in resmi para birimlerinden birisi olduğunu açıkladı. Ancak globale uyarlamada büyük sorunlarla karşılaşmaya başladı. Dünya bankası, IMF gibi birçok kurum ülkeye sırt çevirmiş durumda.

Bitcoin’in yasal ihale olarak uygulanması konusunda teknik yardım yapmayı Dünya Bankası açık bir dille reddetti. Sebep olarak Bitcoin’in çevresel ve şeffaflık eksiklikleri olduğunu söyledi. Çarşamba günü Dünya Bankası’nın yaptığı açıklamada; El Salvador’un Bitcoin yasal ihale yasasını uygulamasına yardımcı olmayacağını belirtti. Dünya Bankası sözcüsü Reuters’e; “Para şeffaflığı ve düzenleyici süreçler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde El Salvador’a yardım etmeye kararlıyız. Hükümet bize Bitcoin konusunda yardım için başvurmuş olsa da; çevresel ve şeffaflık eksiklikleri göz önüne alındığında Dünya Bankası’nın destekleyebileceği bir şey değil.” açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz hafta El Savador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya; ülkenin Bitcoin’i ABD doları ile birlikte paralel yasal ihale olarak kullanma yasasını kullanmak istediklerini açıkladı. Dünya Bankası’ndan teknik yardım isteyen Zelaya, ayrıca El Salvador’un yasal ihale olarak bitcoin uygulamasına karşı olmadığını söyledi.

Maliye Bakanı Alejandro Zelaya; “Biz IMF’ye resmi pozisyonumuzu verdik. El Salvador’da yasal ödeme aracı olarak ABD dolarının yerini vermiyoruz.” açıklamasında bulundu. Ancak, IMF sözcüsü; “El Salvador’un Bitcoin yasasında “makroekonomik, mali ve hukuki sorunlar var.” dedi.

Orta Amerika Ekonomik Entegrasyon Bankası (CABEI); El Salvador’un Bitcoin’i yasal ihale olarak uygulaması için teknik yardım sağlayacağını açıkladı. CABEI İcra Başkanı Dante Mossi, El Salvador’un bu hamlesi konusunda çok iyimser yaklaştı.

Kaynak : Kripto Blogu

Moderatör tarafında düzenlendi:

Reklam

AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.