Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Birleşik Krallık yatırım fonlarının tokenizasyonu için yeşil ışık yandı

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Birleşik Krallık ticaret organı The Investment Association'a göre Birleşik Krallık hükümetinin bir çalışma grubu, Birleşik Krallık yatırım fonlarının tokenizasyonu için yeşil ışık yaktı. The Investment Association'ın paylaştığı blog gönderisine göre; fonların tokenizasyonu, yatırım yönetimi sektöründe verimliliği, şeffaflığı ve uluslarası rekabet gücünü artıracak.

"Birleşik Krallık Fon Tokenizasyonu - Uygulama için bir plan"​


Bu konuda yürütülen çalışmalar kapsamında ilk aşama, Birleşik Krallık Hazinesi, Finansal Yürütme Kurumu'nun (FCA) ve BlackRock gibi yatırım yöneticilerinin iş birliği ile hazırlandı. İlk aşamanın detayları, Hükümetin Varlık Yönetimi Görev Gücü yol haritasının Teknoloji Çalışma Grubu'nun bir parçası olarak yayınlandı. "Birleşik Krallık Fon Tokenizasyonu - Uygulama için bir plan" başlıklı dokümanda tokenizasyon için temel bir model çiziliyor. Bu model, mevcut hukuki ve yasal sistemler kapsamında çalışıyor. Böylece şirketler, modeli hemen devreye alabiliyor.

Tokenizasyon modelinin detayları​


Model FCA onaylı fonların, satışlar ve itfa işlemleri için tokenizasyonu benimsemesini sağlıyor. Ancak bunun için yatırım portföylerinin yalnızca ana akım yatırım varlıklarından oluşması, geleneksel değerleme ve mutabakat süreçlerinin sürdürülmesi gibi belirli kriterleri karşılaması gerekmekte.

Bu hafta Birleşik Krallık Maliye Bakanı Jeremy Hunt'ın paylaştığı bir duyuru ile Dijital Menkul Kıymetler Sandbox girişimi aracılığıyla ülkenin dijital varlıklar sektörünü genişletmeye yönelik mevzuatın ana hatlarını çizdiğini de hatırlatalım. 2024'ün ilk çeyreğinde hayata geçmesi planlanan Dijital Menkul Kıymetler Sandbox, finansal piyasalarda dijital varlıkların benimsenmesini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Dijital Menkul Kıymetler Sandbox'ı, FCA'in Dijital Sandbox'ından farklı bir konumda. Ağustos ayında yayına alınan Dijital Sandbox, dijital ürün geliştirmenin erken aşamalarında olan şirketleri desteklemeye odaklanıyor.

Birleşik Krallık'ın Web3 vizyonu​


Son olarak Haziran ayında Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak'ın yaptığı açıklamaları hatırlatmakta fayda var. Başbakan Rishi Sunak, kripto işletmelerinin Birleşik Krallık'ta nasıl kaydolması ve faaliyetlerini nasıl yürütmesi gerektiğine dair yasal netlik kazanmasına dair isteklerini dile getirmişti. Ayrıca Başbakan Rishi Sunak, ülkeyi bir Web3 hub'ına dönüştürme planlarını da ifade etmişti.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.