Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Bill Gates, iklimlendirme odağındaki teknoloji girişimi Blue Frontier'in 20 milyon dolarlık yatırım turuna liderlik etti

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
G

Gözde Ulukan

Misafir
Bill Gates'in Breakthrough Energy Ventures adlı temiz teknoloji yatırım fonu, iklimlendirme sistemlerinde devrim yapmak ve onları daha çevre dostu ve sürdürülebilir hale dönüştürmeyi hedefleyen Blue Frontier isimli şirkete yatırım yaptı. Blue Frontier'in 20 milyon dolar yatırım aldığı Seri A tura, Breakthrough Energy Ventures, 2150 Urban Tech Sustainability Fund ve VoLo Earth Ventures liderlik etti.

Geleneksel klima üniteleri, havayı soğutmak için buhar sıkıştırma döngüsünün yanı sıra havayı soğutmak için kloroflorokarbonlar ve hidrokloroflorokarbonlar gibi soğutucular kullanıyor. Ancak bu ürünler ozon tabakasını inceldiği için aşamalı olarak kullanımdan kaldırılıyor. Kloroflorokarbonlara ve hidrokloroflorokarbonlara birkaç alternatif var, ancak bunlar da aynı zamanda küresel ısınmayı önemli ölçüde etkiliyor. Ayrıca, klimalar havayı aşırı soğutmak için çok fazla enerji harcıyorlar; sadece havayı soğutmak için yaklaşık 531 milyon ton karbondioksit ve nemi gidermek için 599 milyon ton daha fazla enerji harcanıyor.

1997 yılında hayata geçirilen Blue Frontier, bir temiz teknoloji şirketi. Şirket, iklim değişikliği açısından verimlilik sunarken, daha az çevresel etki yaratmayı hedefliyor. Blue Frontier bunu, makinenin yapılış şekli nedeniyle geleneksel sistemlerde bulunan soğutucu akışkan miktarının sadece üçte biri ila beşte birini kullanarak yapabiliyor. Sonuç olarak da sistem, küresel ısınma üzerindeki etkisini yüzde 85 ila 87 arasında azaltabiliyor.

Blue Frontier'in sıvı kurutucusu, daha sonra kullanılmak üzere soğutma kapasitesinin depolanması için gerekli olan klima makinesinin içinde saklanabiliyor. Şirketin kurucu ortağı ve CEO'su Daniel Betts, bunun yenilenebilir enerji bol olduğunda ve elektrik şebekesi tıkanıklığı düşük olduğunda enerjinin büyük kısmını tüketmelerine izin verdiğini söylüyor.

Bill Gates, özellikle son dönemde küresel ısınma ve iklim değişiklikleri ile sürdürülebilirlik konusunda yaptığı işlerle farkındalık yaratmaya çalışıyor. Gates'in bu alanda yaptığı yatırımlara buradan göz atabilirsiniz. Ünlü milyarder bu kapsamda servetinin büyük bir kısmını bağışlayacağını söylüyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.