Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Basel Komitesi’nden, Bankalar için Bitcoin Sermaye Şartı Önerisi

E

elif tanriverdi

Misafir
Basel Bankacılık Denetim Komitesi, genel olarak Bitcoin ve kripto para tutan bankalara mali kayıp yaşamamaları için belirli miktarlarda nakit ayırmalarını önerdi. Ayrıca söz konusu bankalar için sermaye yeterliliği şartı aranması gerektiğini de belirtti.

Basel Bankacılık Denetim Komitesi (BCBS); kripto para sektöründe yapılacak yasal düzenlemeler ile ilgili bir madde önerisinde bulundu. Reuters’ın haberine göre varlıkları arasında kripto para tutan bankalar, sermaye yeterliliği şartının gelmesini öneriyor.

Bitcoin ve diğer kripto paralar, bankacılık sektörüne henüz nüfuz etmedi. Ancak Morgan Stanley gibi dev bankalar, varlıklı müşterilerine Bitcoin hizmeti sunmaya başladı. Basel komitesi, kripto para sektörüne ilişkin yaptığı değerlendirme kapsamında; bankalara bu konuda bir sermaye şartı getirilmesinin, global finans sisteminin sürekliliği açısından istikrarı sağlayacağını söyledi.

BCBS, kripto para önerisini 2 ana gruba ayırdı. İlk grupta dijital token haline getirilmiş geleneksel enstrümanlara ve stablecoinlere; ikinci grupta ise Bitcoin gibi varlıklara yer verdi. İlk grupta yer alan dijital varlıkların emtia, tahvil ve mevduatlar için uygulanan standartlara tâbi tutulmasını söyledi. Böylece bu varlıkların maksimum risk ağırlığı %0’dan %1.250 arasında çıkabilecek. Bitcoin gibi varlıklar çok daha fazla risk ağırlığı barındırdıkları için maksimum risk ağırlık seviyesi olan %1.250 olarak belirlenmesi öneriliyor.

Bu derecelendirme kabul edilirse; bankalar bu varlıklar için %100 karşılık ayırması gerekecek. Bankacılık Denetim Komitesine göre bankaların ayıracağı bu sermaye; kripto para kaynaklı mali kayıp yaşayan kişilere gerekli telafiyi yapabilecek.

Kaynak : Kripto Blogu

Moderatör tarafında düzenlendi:

Reklam

AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.