Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Apple, üretiminin önemli bir kısmını Hindistan ve Vietnam'a taşıyacak

  • Konbuyu başlatan Arden Papuççiyan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
A

Arden Papuççiyan

Misafir
Üretiminin büyük bir çoğunluğunu Çin'de gerçekleştiren Apple'ın, Çin'e olan bağımlılığını azaltmak adına üretimini başka ülkelere taşımaya başladığını geçtiğimiz dönemlerde sizlere aktarmıştık. JP Morgan'ın müşterileri için hazırladığı bir rapora göre Apple, üretiminin önemli bir kısmını Hindistan ve Vietnam'a taşıyacak.

Raporda yer alan bilgilere göre Apple, iPhone 14 ailesinin üretiminin küçük bir kısmını bu yıl içinde Hindistan'a taşıyacak. Edindiğimiz bilgilere göre yılın 4. çeyreğinden itibaren iPhone 14 ailesinin üretiminin yüzde 5'lik kısmının Hindistan'da üretilmesi bekleniyor.

İlerleyen dönemlerde de Hindistan'daki üretimini artırmak isteyen Apple'ın 2025 yılına kadar tüm iPhone üretiminin yüzde 25'ini Hindistan'da gerçekleştirmesi de hedefleniyor. iPhone üretimi, Hindistan'da yer alan Foxconn ve Wistron fabrikalarına gerçekleşecek.

Sadece iPhone modelleri için değil iPad, Apple Watch, MacBook ve AirPods modelleri için de benzer planlar üzerinde çalışan Apple, söz konusu modellerinin üretimi için ise Vietnam'ı düşünüyor. Raporda karşımıza çıkan bilgilere göre Apple, 2025 yılına kadar iPad ve Apple Watch üretiminin yüzde 20'sini, MacBook üretiminin yüzde 5'ini ve AirPods üretiminin ise yüzde 65'ini Vietnam'da gerçekleştirecek.

Genel toplamda bakıldığında ise 2025 yılına kadar tüm MacBook, iPad, Apple Watch ve AirPods üretiminin yüzde 25'inin Çin dışında üretilmesi bekleniyor. Karşılaştırmak gerekirse şu an için bu ürünlerin sadece yüzde 5'i Çin dışında üretiliyor.

Uzun yıllardır ağırlıklı olarak Çin'de gerçekleşen üretimini başka ülkelere taşımayı hedefleyen Apple, hem pandemi nedeniyle yaşanan tedarik zinciri sorunları hem de Çin ve Tayvan arasındaki gerilim nedeniyle planlarını hızlandırmış gibi görünüyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.