Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Amazon, ABD'nin bazı eyaletlerinde drone ile teslimat denemelerine başladı

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
Amazon, ABD'nin bazı eyaletlerinde drone ile teslimat denemelerine başladı. Bu haber, Amazon Prime Air Başkan Yardımcısı David Carbon tarafından LinkedIn üzerinden duyuruldu. Paylaştığı gönderide şirketin ilk teslimatlarını gerçekleştirdiğini ve bunun önemli bir adım olduğunu dile getirdi.

Drone teslimat hizmetini 2013'ten beri geliştiren Amazon, geçen Temmuz ayında drone kargo hizmeti Prime Air'i California'daki müşterileri için başlatacağı gündeme gelmişti. Lockeford bölgesinde yürütülecek proje için Federal Havacılık İdaresi (Federal Aviation Administration) ve yerel yetkililerden gerekli izinlerin alındığı açıklandı.

Prime Air ile sadece bazı özel ürünler taşınabileceği de belirtildi. Ama hangi ürün kategorilerin bu hizmete dahil olduğu açıklanmadı. 2-3 kiloluk paketleri taşıyabilecek kapasiteye sahip olan dronelar, saatte 50 kilometre yol katediyor. 120 metrelik irtifaya sahip. Drone ile sipariş edilen ürünlerin kargo adresinde yer alan geniş bir alana güvenli bir yükseklikte indirilmesi planlanıyor.

Amazon 2018'in Haziran ayında drone üzerinden paraşütle ürün teslimatı patentini almıştı. 2016'nın Aralık ayında Prime Air hizmeti aracılığıyla drone ile teslimat yapmaya başladı. İngiltere'nin Cambridge bölgesinde Amazon üstünden sipariş veren müşteriler Amazon Prime Air aracılığıyla verdikleri siparişi drone'lardan teslim aldı. Amazon'un CEO'su Jeff Bezos, şirketlerinin drone ile ilk teslimatlarını 7 Aralık tarihinde başarıyla gerçekleştirdiklerini açıkladı. Amazon'un drone ile ilk teslimat ettiği ürün ise kitaplar oldu.

Amazon dışında bu alanda faaliyet gösteren şirketler arasında Alphabet’e ait Wing de var. Şirket, drone ile teslimat hizmetine altı eyalet daha eklediğini duyurdu. Şirket, Arizona, Arkansas, Florida, Teksas, Utah ve Virginia'da yıl sonuna kadar 4 milyon haneye ulaşmayı hedefliyor.

Geçen Mart ayında ise Google'ın çatı şirketi olan Alphabet'in drone ile teslimat servisi Wing, şu ana kadar toplamda 200 bin teslimat gerçekleştirdiğini açıkladı.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.