Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Acil Sağlık Hizmeti Nedir?

  • Konbuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
Acil sağlık hizmeti, kişilerin hastalandıkları ya da kaza geçirdikleri durumlarda sağlık çalışanlarının ilk müdahalesini yapıp, kontrollü ve güvenli bir biçimde hastane ve sağlık kurumlarına nakil işleminin gerçekleşmesini sağlar. Hastaların veya kazazedelerinin mümkün olduğu en kısa sürede hastaneye taşınması oldukça önemlidir.

Acil sağlık hizmeti, Napolyon döneminden itibaren 18. yüzyıla kadar uzanır. Günümüze kadar da önemini yitirmeden gelen acil sağlık hizmetinde ki özel ambulans, acil durumlarda insanlığın en büyük yardımcısıdır.

Acil sağlık hizmeti, yaşanana olumsuz durumlarda, normal taşıtlardan daha üstün bir özelliğe sahiptir. Özellikle trafikte, geçiş üstünlüğü sayesinde acil durumdaki hastayı kısa zamanda en yakın hastaneye ulaştırır. Özel ambulans, kişi, din ve dil ayırt etmeden insanlık için hizmet sağlar.

Saliseler Bile Önemli


Acil sağlık hizmetinde her dakika çok kıymetlidir. Ne kadar hızlı ve bilinçli hareket edilire, hayat kurtarma şansı o kadar artar. İnsan hayatının önemi konusunda bütün sağlık çalışanları, işlerini hassas bir şekilde yaparlar. Yapılan ilk müdahalenin ardından, kaybedilecek zamanın, telafisi çoğu zaman olmayabilir.

Sağlık ekiplerine gelen acil bir ihbarda, derhal olayına yerine gidilerek hastane naklinden önceki aşamada tıbbi ekipler tarafından ilk tedavisi yapılır. Sonrasında ise, daha kapsamlı muayene ve geniş tedavi hizmeti için hastaneye transferi acil bir şekilde gerçekleşir.

Acil Sağlık Hizmetine Hangi Durumlarda İhtiyaç Duyulur?


Acil sağlık hizmetini, hastalıklarda, yaralanmalarda, hasta transferinde ve yürüyemeyecek durumda olan yaşlı hastalar yararlanabilir. Çoğu kişi hastalanmalarda ve yaralanmalarda hemen acil hizmet aranarak yardım talebinde bulunulur. Acil yardım hizmetinin en büyük avantajlarından biri, özel ambulans içerisinde, hastaneye gidesiye kadar olan sürede bütün tıbbi destek malzemelerinin bulunmasıdır. Ambulans içerisinde bulunan teçhizatlar, hastanın hayati fonksiyonlarını sabitlemek için kullanılır. Devamında ki tedavisi ise hastanede sürdürülür.

Acil Sağlık Hizmetinde Hekim Bulunur mu?


Acil sağlık hizmetini sunan ambulans ekibinin içinde, 1 hekim ve 1 acil tıp teknisyeni bulunur. Bu ekip hastaneye varılmadan, hastanın ilk belirti gösterdiği rahatsızlığa müdahale etmekle görevlerini yerine getirirler. Hastanın sağlık durumu ile ilgili ilk raporları hazırlayıp, hastanedeki sağlık birimlerine teslim ederek, görevini hastanede tamamlamış olur.

Bu nedenden ötürü, acil sağlık hizmeti hayati açıdan oldukça önem taşır. Şahsi araçlar ile hastaların transferi zarar vereceği için, mutlaka uzman ekiplerin desteği ile ambulans hizmetinden faydalanılmalıdır. Trafikte de hızlı ve güvenli bir ulaşım için, tercih edilmesi özellikle tavsiye edilir. Netice de sağlık her şeyden değerlidir.

Kaynak : AlemiKadın
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.