Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

ABD’de Rekor Kıran Enflasyon Sonrası Bitcoin Yükseldi

  • Konbuyu başlatan Aylin Canel
  • Başlangıç tarihi
A

Aylin Canel

Misafir
ABD’de Rekor Kıran Enflasyon Sonrası Bitcoin Yükseldi

Amerika Merkez Bankası (Fed), Aralık ayı enflasyon verilerini açıkladı. Yıllık %7, aylık ise %0.6 oranları ile enflasyon rekor kırdı. Yapılan açıklama Bitcoin ve kripto fiyatlarında artışa neden oldu. Açıklanan rakamlardan sonra Bitcoin 44 bin doları aştı.

Kasım ayında açıklanan %6.8’lik oran, 39 yılın en yüksek seviyesi olmuştu. Dünya finans piyasaları tarafından da merakla beklenen aralık ayı oranları ise 41 yılın rekorunu kırdı. Fed dün paylaştığı veriler; Bitcoin ve kripto para fiyatlarında olumlu etki yarattı. En büyük kripto para 44 bin doların da üzerine çıkmayı başardı.

Açıklanan enflasyon verileri, 1982’den bu yana görülen en yüksek oran olarak kayıtlara geçti. Rakamlar için uzmanlar tarafından beklenen oranan ise yine %7 ‘ydi. Fed Başkanı Jerome Powell dün yaptığı açıklamada; enflasyonu yenmeye kararlı olduklarını belirtti. Seviyeyi düşürmek için her şeyi yapacaklarını söyleyen Powell; daha önce mart ayında varlık alımlarını sonlandıracaklarını açıklamıştı.


Powell’in varlık alımı hakkındaki açıklamaları, faiz konusunda tartışmalara neden olmuştu. Fed’in Aralık ayı toplantısındaki tutanaklarında Mart ayında faiz artımına ilişkin değerlendirmelerinin olması da dikkat çekmişti. Yayınlanan tutanaklardan sonra ise sert bir düşüş meydana gelmişti.

Fed’in Kasım ayı enflasyon verilerini açıklamadan önce yaptığı basın toplantısında da konuşan Powell; faiz oranını sabit tuttuğunu açıklamıştı. Ayrıca kurum varlık alımlarının azaltılmasını hızlandıracağını da belirtmişti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!ABD’de Rekor Kıran Enflasyon Sonrası Bitcoin Yükseldi yazısı ilk önce Türkiye'nin Kripto Blogu | En Güncel Kripto Para Haberleri üzerinde ortaya çıktı.

Kaynak : Kripto Blogu
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.